چوب ابزاری مهم در صنعت ساختمان سازی

چوب ابزاری مهم در صنعت ساختمان سازی

چوب بعنوان یکی از مهمترین مصالح ساختمانی از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته و در حال حاضر نیز به صورت  ماسیو ،کاغذ،مقوا،فیبر،نئوپان،تخته لایه، ضربه ای و…در همه رشته ها کاربرد دارد.به طوری که میتوان گفت:بسیاری از فعالیتهای روزمره زندگی، بدون وجود چوب امکان پذیر نیست.

این ماده با داشتن خواص منحصر به فرد خود،ماده ی بسیار مناسبی برای ساختمان سازی است و یقینا اولین ماده ای است که انسان ازان برای ایجاد سرپناه استفاده کرد.

 

چوب در ساختمان سازی امروزی

امروزه در برخی از کشورهای جهان،ساختمان هایی که تماما از چوب ساخته شده اند، بسیارند وبا اینکه عمر بعضی از انها به بیش از ۳۰۰ سال می رسد، هنوز سالم و قابل استفاده اند. این موضوع به خوبی نشان می دهد که در صورت استفاده صحیح از چوب ، دوام ان کمتر از مصالح ساختمانی دیگر نیست.

 

سازه های چوبی آرامش بخش

سازه های چوبی به دلیل اینکه چوب خود یک جانداربوده باعث آرامش بیشتری در انسان می شوند و زندگی در این ساختمان ها از لحاظ روانی برای انسان مناسب تر است.
برای ساخت و سازهای چوبی باید جنگل ها را از بین برد و درخت ها را برید.

ولی یک راه برای این مشکل وجود دارد و ان هم اینکه به ازای بریدن هر درخت یک درخت بکاریم.درواقع می توان با ساخت جنگل های مصنوعی از الودگی کارخانه های تولید فولاد و بتن جلوگیری کرد.

از جنبه معماری می توان گفت که خانه های چوبی باعث زیبایی شهر ها می شوند و رنگ و بوی خاصی به ان می دهند و در زندگی و روابط اجتماعی انسان نقش بسزایی دارند.
در ساخت و سازهای چوبی نیاز به تخصص های متعدد نیست و این کار درصد خطا را در حین ساخت و ساز کم می کند.

حتما بخوانید : اره فلکه ای چیست و کاربرد آن در صنعت چوب

 

چوب در ساختمان سازی

چوب در ساختمان سازی

تعریف چوب

چوب مصالح ساختمانی است که مستقیما از درخت بدست می اید . یا اینکه از خرده ها،سرشاخه ها و ضایعات کشاورزی به همراه چسب های مخصوص طی فرایندهای خاص تولید می شوند (چوب های ساختگی یا تخته های مرکب ). و در ساختمان به صورت تیر ، ستون ، خرپا ،نماسازی و کف سازی به مصرف رسید ه و در کارهای کمکی مانند قالب بندی و داربست به کار می رود.

 

مواد تشکیل دهنده چوب :

این موجود زنده یکی از پیچیده ترین ترکیبات شیمیایی است، که از عناصر:اکسیژن (۴۴ درصد ) ، کربن (۴۹ درصد ) ،هیدروژن (۶ درصد ) و مقدار اندکی ازت ، و همچنین پلیمرهای سلولز (۴۰ تا ۵۰ درصد )، همی سلولز (۱۰ تا ۳۰ درصد )، لیگنین (۲۰ تا ۳۰ درصد ) تشکیل یافته است. لیگنین یکی از ترکیبات فنلی است که در ساختمان چوب نقش سیمان را دارد.

بخش عمده ی چوب را ترکیبات هیدرات های کربن تشکیل می دهد. درخت ها با جذب از هوا و نیز اب و مواد معدنی از زمین ، این ترکیبا ت کربوهیدراتی را ساخته ، در بافت های خود ذخیره می کنند.

رطوبت  :

چوب رطوبت جذب می کند و این خصوصیت عیب بزرگی محسوب می شود . اگر بتوانیم رطوبت  را در کمتر از ۲۰ درصد نگه داریم ، قارچ ها روی آن تاثیری نخواهند داشت.
درواقع رطوبت باعث می شود که بر روی آن قارچ هایی رشد کنند. همچنین این رطوبت باعث واکشیدگی (تورم چوب ) و همکشیدگی (جمع شدن چوب به دلیل از دست دادن رطوبت ) می شود.

وضع مکانیکی  :

مقاومت فشاری و کشش ۶۰ – ۱۳۰ و برش حدود ۱۰ می باشد .

اهمیت چوب در ساختمان

اهمیت چوب در ساختمان

مزایا :

۱- اجرای اسان
۲- سبک بودن
۳- برای حمل و نقل نیاز به ماشین های سنگین نیست
۴- الودگی صوتی کمتری ایجاد میکند

۵- الودگی هوا را کمتر میکند
۶- مصرف انرژی را کاهش می دهد و یک عایق حرارتی مناسب می باشد
۷- مقاومت آن از فولاد و بتن بیشتر است
۸- زغال که در هنگام اتش سوزی روی آن به وجود می آید بعنوان عایق حرارتی عمل میکند
۹- درخت در روز O2 و در شب مقدار کمی CO2 تولید میکند.

حتما بخوانید: سازه های چوبی و روشهای طراحی درساخت و ساز

موادی افزودنی :

۱- مواد ضد اتش سوزی ؛ می شود روی چوب را با فیلمی از انتی پیرین یا اشیا در ان پوشانید و خیس کرد . با موادو رنگ سیلیکات هم می شود این کار را کرد.
۲- رویه نازک گچ یا سیمان ازبست که چوب داخل ان باشد نسوز خواهد بود.
۳- رنگ یا روغن خشک یا تارو قطران باعث دوام و طول عمر بیشتر می شود. مخصوصا قطران باعث عدم تحرک حشرات در داخل چوب می شود.

۴- مواد سمی که ضمن قوی و با دوام بودن، برای انسان مضر نباشد و به صورت محلول در اب یا خمیری قابل حل در روغن باشد.

این مواد در مواردی که در تماس مستقیم با اب می باشد ، عبارتند از:سدیم فلوراید ،سیلکو فلوراید که پودر سفید رنگ بوده و در اب خوب حل نمی شود و ضرری برای چوب و اهن ندارد.

میزان مصرف ان ۳ درصد در قشر رویه ومصرف در حداقل درجه هوای ۱۵ می باشد. سدیم فلوراید با گچ و اهک نباید مخلوط مصرف شوند.

سدیم سیلیکو فلوراید پودری است که در اب کم حل می شود و مشابه سدیم فلوراید۱:۳ است ، یعنی با سدیم فلوراید مخلوط می شود و روی چوب کشیده می شود.

 

ویژگی ساختمان های چوبی :

وجود ساختمان های چوبی که حدود ۳۰۰ سال پیش ساخته شده و هنوز قابل استفاده اند ، بیانگر این واقعیت است که چنانچه مواد اولیه چوبی در شرایط مناسبی استفاده شود عمر مفید ان بیش از مصالح بنایی است. در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی بسیار سبک است و در نتیجه ، حمل ان به کارگاه ها، راحت تر و ارزان تر صورت می گیرد.

 

 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید