۷ مهارت در نجاری که هر نجار باید بداند

7 مهارت در نجاری که هر نجار باید بداند

مهارت در نجاری میتواند علاوه بر حفظ این هنر و صنعت در میان جوانان و علاقه مندان نماید، از طرفی هم جامعه را از لحاظ اقتصادی شکوفا می کند. بسیاری از استادکاران پس از اخذ مهارت کافی اگر برای خود نتوانند کار کنند ، میتوانند با مهاجرت و رفتن به کشورهای مستعد چوب از مهارت خود بهره بگیرنند.

نجاری هنر و صنعتی که تقریبا از ابتدای تاریخ با بشر همراه است. هنری که قبل و بعد از کشف آهن و مس و دیگر فلزات همچنان در کنار ما بوده و احتمالا خواهد بود. هرچند امروزه منابع چوبی به شدت کاهش یافته اما با تولید مصنوعات چوبی کمک شایانی به حفظ و حراست آنها شده است.

در کشور عزیز ما هم به جز چند استان شمالی که دارای چوب فراوانی هستند ، در بقیه نقاط از لحاظ درخت کمبوداتی داریم که نمی توان در ساختمان سازی از آن استفاده کرد. البته با واردات به اندازه و صحیح می توان جنبه اشتغال را فراهم کرد که به نسبت تقاضایی که در بازار وجود دارد، تولید بسیار مناسبی را خواهد داشت.

 

نجاران و علاقه مندان به کار نجاری به صرف علاقه ای که دارنند نمی توانند وارد بازار کار شوند. مهارت در نجاری و درک صحیح از بازار می تواند به آنها کمک نماید. امروز در این مقاله برای شما ۷ مهارت در نجاری که هر نجار باید بداند یا شاگرد نجاری از ابتدا باید یاد بگیرد را توضیح می دهیم . پس در ادامه همراه ما باشید.

 

شناخت تار و پود چوب

شناخت تار و پود چوب

 

شناخت تار و پود چوب

چوب به عنوان متریال اصلی در نجاری باید خوب شناخته شود. شناخت چوب البته وقت زیادی از نجار می گیرد ولی به کیفیت کار او کمک شایانی می کند. از جهتی با این شناخت می تواند به درستی در ساخت مصنوعات چوبی بهره کافی را ببرد. چوب دارای لایه های درونی است که در زیر پوست محکم آن مخفی شده است. اگر نجار این لایه ها را در نظر نگیرد و چوب ها را بر خلاف روند داخلی آنها روی هم قرار دهد، مطمئننا کارایی درستی نخواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید : چوب ابزاری مهم در صنعت ساختمان سازی

بگذارید ابزار کار را انجام دهد

بگذارید ابزار کار را انجام دهد

 

برای مهارت در نجاری بگذارید ابزار کار را انجام دهد

این باور غلط در میان مردم وجود دارد که نجاری با دست، یک کار طاقت فرسا و خسته کننده است و نیاز به قدرت و توان بالایی دارد. اما یک مثل معروف در میان استادکاران نجار وجود دارد که اعتقاد دارند که : “بگذارید ابزار، کار را انجام دهد” .

این به معنی این است با وجود ابزار خوب و کارآمد و در مواقعی مدرن میتوان از  نجاری لذت برد. پس شمایی که تازه وارد حرفه نجاری شده اید ، این را به خاطر بسپارید اگر از ابزار دستی نجاری استفاده می کنید ، حتما آن ها را در بهترین حالت خود نگه دارید.

 

استفاده از ابزار دستی قدیمی

استفاده از ابزار دستی قدیمی

 

استفاده از ابزار دستی قدیمی

هرچند در بیشتر مواقع باید از ابزار نوین استفاده کرد ولی گاها در آموزش ها برای درک بهتر و ایجاد مهارت در فرد، نیاز است از پایه و به صورت اصولی یک مهارت را یاد گرفت. ابزار رنده دستی ، یکی از این ابزارآلات است. این ابزار به صورت برقی و پنوماتیک هم به بازار وارد شده است ، اما نجاران سنتی همچنان از نوع دستی آن استفاده کرده و با مهارت خاصی آن را به کار میگیرند.

برای کارآموزان و علاقه مندان به نجاری هم کار با این ابزار، می تواند آنها را به مهارت در نجاری برساند. صبر و حوصله و دقت بالا برای کار با رنده دستی نجاری به تمرکز بالایی نیاز دارد و این رمز موفقیت است.

 

بیشتر بخوانید : لبه چسبان چیست و چه ویژگی دارد

به دام نیفتید

به دام نیفتید

 

با کسب مهارت در نجاری، به دام نیفتید

برای برداشتن ضخامت زیادی از روی چوب نیاز به ماشین آلات نجاری همچون گندگی دارید. اگر کارگاه کوچکی دارید و تازه کار خود را شروع کرده اید، نیازی به خرید ماشین آلات گران قیمت ندارید. شاید در طول ماه ۱ یا ۲ مورد از این دست برای شما اتفاق بیفتد که آن هم می توانید برونسپاری کرده و با دستمزد کمی پرداخت کنید تا انجام بدهند.

البته اگر توانایی خرید این ماشین آلات را داشته باشید و بازار مناسب هم برای محصولات وجود دارد ، حتما خرید کنید ولی این را فراموش نکنید که نباید با این تصور که در آینده بازار بهتر می شود ، خود را با آوردن چندین دستگاه با هزینه بالا زیر قرض ببرید .

این همان دامی است که نباید در آن بیفتید. کار خود را با کمترین امکانات انجام دهید. کاری نداشته باشید که فلان همکار شما چه نوع دستگاه و ابزار آلاتی دارد.

 

استفاده از اتصالات چوبی

استفاده از اتصالات چوبی

 

استفاده از اتصالات چوبی با مهارت در نجاری

یکی از قدیمی ترین و کاربردی ترین نوع اتصال در مصنوعات چوبی ، استفاده از میخ های چوبی است. در نجاری ژاپنی و چینی در مواقعی که لازم است از این اتصالات در گذشته بهره می گرفتند. بهره گرفتن از این اتصالات جنبه های مهمی برای کار شما دارد.

از جنبه های خوب استفاده از اتصالات چوبی می توان ، درک بهتر از جنس چوب ، بالارفتن مهارت شما در ساخت مصنوعات چوبی ، صرفه جویی در مصرف میخ و اتصالات فلزی ، جلوگیری از زنگ زدگی ، یکپارچه سازی چوب و ترکیب لایه های چوبی باهم را نام برد. با یادگیری این مهارت در نجاری استاد شوید.

 

بیشتر بخوانید : ماشین آلات نجاری کارکرده

اتصالات بدون نیاز به چسب

اتصالات بدون نیاز به چسب

 

اتصالات بدون نیاز به چسب

یکی از مهارت های نجاری در ژاپن و چین باستان ، اتصال چوب ها بدون هیچ ماده خارجی بود. آنها چوب ها را در قسمت اتصال طوری تراش می دادند که وقتی روی هم قرار می گرفت با دقت بسیار بالا در هم جفت می شد. این اتصالات به قدری دقیق و محکم بود که هنوز بعد از گذشت هزاران سال در جای خود محکم ایستاده و تا وقتی که چوب دچار پوسیدگی یا بلایای طبیعی نشود ، همانجا باقی می ماند.

درست است که امروز با وجود چسب های قوی ، گیره های فلزی و میخکوب  و منکنه کوب ها کار بسیار راحت شده است ، اما یادگیری این مهارت به شما این کمک را می کند که وابسته به ماشین آلات و ابزار نباشید و کار خود رابه زیبایی انجام دهید. از جنبه دیگر هم این برای یک نجار هنر محسوب می شود.

 

مهارت رنگ آمیزی چوب

مهارت رنگ آمیزی چوب

 

مهارت در نجاری با رنگ آمیزی چوب

مهارت دیگری که می تواند شما را به نجاری علاقه مند تر کند، رنگ آمیزی روی چوب است. این کار را اکثر نجارها خود انجام می دهند ، مگر اینکه به علت حجم بالای کار، آن را برون سپاری کنند.

شما به عنوان یک شاگرد نجار یا کارآموزی که از دبیرستان یا دانشگاه فارغ التحصیل می شوید، با آموزش این مهارت می توانید وارد بازار کار شوید. حتما با تمرین می توانید این مهارت را بیاموزید.

 

سخن پایانی : نجار کارآموز می تواند با یادگیری مهارت های زیادی ، خود را به سطوح بالای تولید مصنوعات چوبی برساند. مهم نیست چه حجم از کار را تولید می کنید، به این فکر کنید که چطور می توانید با ساختن حتی یک صندلی زندگی مردم را عوض کنید و لوازم آسایش آنها را فراهم نمایید.

 

خلاصه مقاله : در این مقاله سعی کردیم ۷ مهارت نجاری که هر نجاری باید یاد بگیرد را توضیح دهیم.

منبع : artofmanlines

 

دیدگاه ها 2

2 replies on “۷ مهارت در نجاری که هر نجار باید بداند”

    vidao

    بی نظیر بود

    فرد ماشین

    ۷ مهارت در نجاری که هر نجار باید بداند