تیغ اره نواری، انواع، کاربرد و علت شکسته شدن آن – آموزش نجاری

تیغ اره نواری، انواع، کاربرد و علت شکسته شدن آن - آموزش نجاری

اره نواری یا تیغ اره نواری یک نوع تیغه که به صورت نواری در اره فلکه های نجاری مورد استفاده قرار میگیرد. جدیدا اره فلکه های بازار تیغ اره نواری که روی اونها قرار میگیره، مثل قبل دنده خورده وارد ایران نمیشه. حالا به علت نوسانات ارز احتمال داره کسانی که وارد کننده این نوع تیغ اره نواری هستند ، اون رو به صورت خام تهیه کرده و خودشون در ایران با هزینه کمتر ، دندانه دار و تیز میکنند.

 • این عملا قیمت رو ثابت نگه میداره، اما به دلیل کیفیت پایین ماشین آلات داخلی ، خوب اون رو دندونه دار نکرده و باعث مشکل برای مصرف کننده می کنند.

این پروسه دنده خوردن تیغ اره نواری در داخل کشور باعث میشه که فولاد بدنه تیغ خواصش رو از دست بده. به چه علت ؟

در روند تولید تیغ، فلز در ابتدا به صورت خام هست، روی اون ماشین کاری، ابزار کاری ، انجام میشه و بعد یک لایه کروم روی اون قرار میگیره. که باعث محکم شدن قبل از استفاه میشه. اما وقتی شما این تیغ رو به صورت کروم شده تحویل بگیرین و خودتون روی اون ماشین کاری و ابزار بزنید و دنده بزنید، این باعث میشه فولاد استفاده شده در تیغ، خواصش خودش رو از دست بده.

 • به همین خاطره که خیلی از دوستانی که از بازار تیغ تهیه کرده و روی اره فلکه خودشون استفاده می کنند، وقتی میبینند که ترک ترک شده یا پاره میشه، احتمال میدند که مشکل از اره فلکه ای شون باشه.

در صورتی که واقعا درصد خیلی کمی مقصر خود دستگاه است. اون هم در شرایطی که مثلا بالانس چرخ بالا و پایین اون به مشکل بخوره یا لقه و باعث ترک ترک شدن تیغ میشه.

برای همین لطفا در هنگام خرید تیغ اره نواری از برند و اصالت اون مطمئن باشید. هر تیغی رو استفاده نکنید. به علت اینکه قیمت تیغ اره نواری بسیار بالا رفته و باعث ضرر و زیان بیشتر شما خواهد شد.

معمولا در ۹۰% مواقع اره فلکه ای شما سلامته و علت پاره کردن تیغ نیستند

علت پاره شدن تیغ اره نواری :

 • جنس تیغ اره
 • نوع تیز شدن تیغ اره نواری
 • کیفیت چپ و راست شدن تیغ
 • کیفیت جوش سر به سر تیغ

 

تیز کردن تیغ اره نواری

ما برای تیز کردن تیغ اره نواری دو نوع می تونیم عمل کنیم.

 1.  تیغ اره های بیشتر از ۳ سانت قطر با دستگاه اره تیز کنی سنگی تیز خواهند شد. علت اون های داشتن قطر بیشتر و عدم قدرت سوهان در تیز کردن تیغ با قطر بالاست.
 2.   تیغ اره نواری کمتر از ۳ سانت، یعنی اره نواری هایی که ضخامت عرض اون ها کمتر از ۳ سانت باشد. حتما از سوهان استفاده کنید.

نکته : سعی کنید حتما برای قطر های پایین اره نواری از سوهان استفاه کنید و سنگی تیز نکنید. چون در قدیم اصطلاحا میگفتند سنگ، آب فولاد رو میکشه و این باعث ترک ترک شدن تیغ میشه. امروز هم مشخص شده که سنگ یک تنش بسیار زیادی به تیغ وارد میکنه در فاصله هایی که داغ میکنه، و باعث میشه اون قسمت به خاطر همون مشکل دندونه کردن در ایران و عدم مقاومت فولاد، ترک ترک شده و در کار به راحتی از عمرش کاسته شده و میشکنه.

 

دیدگاه ها 3

3 replies on “تیغ اره نواری، انواع، کاربرد و علت شکسته شدن آن – آموزش نجاری”

  Brianevedo

  thank a lot for your site it helps a whole lot.

  Brianevedo

  Many thanks, this site is really practical.

  فرد ماشین

  تیغ اره نواری، انواع، کاربرد و علت شکسته شدن آن – آموزش نجاری