اره میزی رو چطور با امنیت استفاده کنیم

اره میزی رو چطور با امنیت استفاده کنیم

یکی از پراستفاده ترین و پرطرفدارترین ابزارها در کارگاه نجاری را می توان اره میزی Table Saw نامید. اره میزی از نمونه های اره دیگه شاید ایمنی بیشتری داشته باشد. البته ایمنی به مسائل متعددی بستگی دارد و می تواند به نوع کاری که با ابزار هم انجام میشود، نوع ایمنی آن را دسته بندی کرد. البته اگر بازهم به نظرات نجاران مراجعه کنید خواهید فهمید که هرکدام نظر متفاوتی را خواهند داشت. به هر روی امروز می خواهیم برای شما درباره اره میزی صحبت کنیم. مخصوصا در قسمت استفاده و ایمنی این ابزار پرکاربرد در نجاری. در ادامه همراه فرد ماشین باشید تا نکاتی برای ایمن تر شدن کار با اره میزی رو با هم بررسی کنیم.

 

نظم و ترتیب محیط کارگاه 

نظم و ترتیب و نظافت در کارگاه نجاری یکی از کلیدی ترین نکات برای پیشبرد امن و سریع کار است. اگر شما ماشین آلات نجاری خودتون رو به مکنده ها و کیسه های جمع آوری خاک اره مجهز کنید، همیشه نظافت و تمیزی کارگاه نجاری شما حفظ خواهد شد. سعی کنید هر ابزاری که نیاز ندارید، سر جای خودش قرار بدید و بی خودی در دست و پای شما نباشد. این را گفتم تا بدونید که اگر در هنگام برش با اره میزی نظم و نظافت نباشد، کافی است یکی از خرده چوب ها با برخورد با تیغ اره میزی به سمت شما پرتاب شود. در اون سرعت و لحظه ممکن است هر اتفاقی برای صورت و مخصوصا چشمان شما خدای نکرده  اتفاق بیافتد. اره میزی

یا در هنگام کار یک ابزار فلزی با تیغ اره برخورد کرده و باعث شکستن و تیکه شدن آن شود. هیچ خطری بالاتر ازاین نیست که تیغه ابزار خرد شده و در اون چرخش بالا به سمت شما پرتاب شود. پس به هیچ عنوان نظافت و نظم کارگاه خودتون رو به بعد نسپرید و سریعا قبل از کار اون رو تمیز کنید.

بیشتر بخونید: اره زنجیری یا اره درخت بر چیست؟

استفاده از لوازم ایمنی قبل کار با اره میزی

استفاده از لوازم ایمنی قبل کار با اره میزی

این نکته رو باید اول قرار میدادم ولی خب با خودم گفتم چیزی که واقعا بدیعی هست و باید هر نجار و استادکاری قبل از کار اون رو رعایت کنه، چرا باید دوباره گوشتزد کنم. اما بد نیست توضیحی در این باره داشته باشم. حتما از تجهیزات ایمنی کار استفاده کنید. این ابزار میتونه یک عینک ایمنی یا دستکش مخصوص کار باشه . البته محافظ گوش و لباس مناسب رو هم نباید فراموش کرد. این موارد حتما باید قبل از کار با دستگاه های نجاری مد نظرتون باشه.

بعضی از دوستان که خود عینک به چشم میزنند، باید بدونند که عینک طبی به علت اینکه کناره های اون باز هست، ایمنی محسوب نمیشه. نکته بعد اینکه حتما از لباس هایی استفاده کنید که اندازه باشه و جلوی اون هنگام خم شدن ، آویزون نشه و نزدیک تیغه کار نیاد. محافظ گوش هم که کمتر استفاده میشه، برای محافظت در دراز مدت از گوش شماست و تاثیرات سر و صدا بعد ها میتونه شما رو دچار مشکل کنه.

 

دست به ترکیب دستگاه اره میزی نزنید

یکی از مشکلات و بعضا معضلات در کارگاه های نجاری اینه که هنگام استفاده از ابزار یا اون رو یکسره می کنند یا وسایل ایمنی اون رو جدا می کنند و به نوعی ایمنی اصلی دستگاه رو مانعی برای کار می دونند. اما با عجله و یکسره کردن در استفاده از ابزارهای برقی و شارژی متاسفانه شاهد حوادث تلخی هستیم که بعضا حرفه ی نجاری رو یک شغل پر خطر میکند. در صورتی که رعایت نکردن نکات ایمنی این حوادث رو رقم میزنه. هیچ وقت گاردهای تیغه، استپ های ایمنی و کاور های دستگاه رو از کار نیندازید یا از بدنه جدا نکنید. این پوشش های ایمنی برای کمک به آسیب ندیدن شماست. اره میزی

در اره میزی هم محافظ تیغ وجود دارد و همچنین زبانه فلزی آنتی کیک بک Anti Kick back  که مانع برگشت قطعه چوب میشود. این قسمت ها برای بالابردن ایمنی نجار ساخته و روی اره میزی قرار گرفته است. حتما نجار گرامی قبل از استفاده از آن از سالم بودن و درست کارکردن این قسمت ها اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخونید: اور فرز نجاری چیست و ۵ کاربرد پرطرفدار آن

.

قطع برق در سرویس اره میزی

واقعا چیز بدیعی است ولی گاها بعضی از همکاران نجار دیده شده که برای سرویس دستگاه و عوض کردن تیغ اره مخصوصا، برق اره میزی رو قطع نمی کنند. این کار به شدت خطرناکه، چون ممکنه سویچ روشن و خاموش دستگاه در حین عوض کردن تیغ به کار بیافته و عواقبش کاملا مشخص است. برای همین قبل از هر کاری در جهت بررسی و تعویض لوازم حتما از قطع بودن برق مطلع باشید.

 

بررسی چوب

گاها دیده شده وقتی از چوب های کارکرده استفاده میکنیم، جسم خارجی روی اونها باقی مونده که ممکنه در حین برش ما رو دچار حادثه کنه. چوب رو قبل از برش بررسی کنید که میخ یا منگنه ای روی اون باقی نمونده باشه. شسد به نظر ساده باشه ولی ممکنه هم به نجار هم به دستگاه اره میزی آسیب جدی وارد کنه. اگر چوب هایی که استفاده میکنید منیع مشخصی دارنند که هیچ ولی اگر ناشناخته هستند میتونید از دستگاه های فلزیاب برای بررسی اونها به کار بگیرید. وجود پیچ و میخ های کوچک هم میتونه حادثه آفرین باشه. اره میزی

نکات بیشتر برای ایمن ماندن از حوادث کار با اره میزی

نکات بیشتر برای ایمن ماندن از حوادث کار با اره میزی

 • مکان ایستادن شما باید ثابت و محکم باشه. در صورت نبود چنین مکانی حتما از کار با اره میزی روشن خودداری کنید.
 • از تنظیم تیغ در حالت حرکت به شدت خودداری کنید
 • حتما محافظ تیغ رو به کار بگیرید.
 • از میز کمکی Outfeed برای گرفتن لنگر الوار و قطعه چوبی استفاده کنید.
 • وقتی تیغ به حداکثر سرعت خود رسید، برش چوب رو شروع کنید.
 • برش را با دست آزاد انجام ندهید و حتما با ابزار چوب رو به جلو هل بدید. اره میزی

.

سخن پایانی:

هر چقدر نکات ایمنی رو هنگام کار با اره میزی رعایت کنید بازهم کم هست. شما باید بدونید که این ابزار مفید می تواند کار شما رو در کارگاه نجاری به سرعت انجام بدهد اما و به شرطی که شما هم نکات ایمنی رو رعایت کنید که هیچ آسیبی از اون نخورید. شما هم اگر نکات ایمنی بیشتری در کار با اره برقی میدونید، در زیر همین پست بفرمایید.

.

دیدگاه ها 3

3 replies on “اره میزی رو چطور با امنیت استفاده کنیم”

  AffiliateLabz

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

  فرد ماشین

  tanks

  فرد ماشین

  اره میزی رو چطور با امنیت استفاده کنیم