اره فلکه ، راه اندازی و نصب تیغه

اره فلکه ، راه اندازی و نصب تیغه

اره فلکه ، راه اندازی و نصب تیغه

اره فلکه چیست !؟

اره فلکه شامل دو فلکه بالا و پایین است که معمولاجنسی چدنی دارند. دو فلکه روی هم و به صورت عمودی قرار می گیرنند. فلکه پایینی ثابت است و فلکه بالای می تواند توسط فرمان کوچکی که در پشت اره فلکه است، جابه جا شود. این قابلیت برای سفت کردن یا شل کردن تیغه به کار گرفته می شود. این فلکه با فرمان کنار هم به سمت چپ و راست حرکت می کند.

 

بانداژ فلکه

با بانداژ کردن اره فلکه ای دو هدف داریم. یکی اینکه از تماس مستقیم تیغ اره با فلکه جلوگیری کنیم و دیگر اینکه تیغه اره فلکه نرم تر کار کند. جنس این بانداژ می تواند از لاستیک، یا برزنت باشد.

 

تیغه برای اره فلکه

نصب تیغه روی اره فلکه :

ابتدا برای نصب تیغه روی اره فلکه ، مطمئن می شویم که دستگاه به برق وصل نباشد. این نکته هنگام باز کردن تیغه از روی دستگاه هم باید مدنظر قرار بگیرد. در مرحله بعد حفاظ های دستگاه را باز کرده و با فرمان پشت دستگاه، فلکه بالا را شل می کنیم.

میرسیم به قسمت سوار کردن تیغه. تیغه را از داخل شکاف اصلی عبور داده ، بطوریه دندانه های تیغه به سمت خود شما باشد. فلکه را که شل شده بود ، سفت می کنیم تا تیغه جا بیفتد.

باید دندانه های تیغه رو خود فلکه قرار نگیرید، برای اینکار مي توان از كج و راست كردن فلكه بالايی توسط فرمان كناری استفاده كرد.

بیشتر بخوانید : نجاری یا درودگری هنری به درازای تاریخ بشر

ایمنی بیشتر در اره فلکه

در بعضي از ماشين های اره نواری براي حفاظت بيشتر از دستگاه كه حاوی يك قطعه فنر و پدال مي باشد به عنوان ترمز بر روي فلكه پايين استفاده مي گردد.

در هر زمان كه كاربر نياز به توقف سريع داشته باشد می تواند با فشار بر روي پدال اره نواري متوقف نمايد كه حدوداً ۳۰ ثانيه زمان مي برد كه در مقايسه با زمان عادي توقف اره نواری سه دقيقه كه زمان ناچيزي مي باشد.

اين توقف مي تواند به دليل پاره شدن تيغه و جلوگيري از صدمه خوردن آن و يا به دليل صرفه جويي در وقت در هنگام تغيير فرم برش و تغيير گونيايي ماشين باشد.

ایمنی در اره فلکه

ایمنی در اره فلکه

سيستم ستاره و مثلث:

براي روشن كردن اره فلکه  لازم است از كليد ستاره و مثلث استفاده شود. دليل استفاده از اين كليد اينست كه در ابتدا حركت الكتروموتور بايد تحت نيروی كم شروع شود و سپس نيروي آن افزايش يابد. در غير اينصورت امكان سوختن الكتروموتور وجود دارد.

الكتروموتور در ابتدا با سيستم ستاره شروع به كار مي كند سپس به حالت مثلث به كار خود ادامه مي دهد. در بعضي از ماشين ها اين عمل به صورت اتوماتيك و در بعضي ماشين توسط كاربر با كليدي كه روي دستگاه مهيا شده انجام مي شود.  يعني هنگام خاموش كردن نيازي به رعايت دو كليد نيست و با يك حركت مي توان دستگاه را خاموش كرد.

بیشتر بخوانید : اره فلکه ای چیست و کاربرد آن در صنعت چوب

چپ و راست کردن تیغه اره :

پيش از تيز كردن ، دندانه هاي اره بايد چپ و راست شود .

هدف از چپ و راست كردن اره عبارت است از:

۱- كم كردن اصطكاك بين تيغه اره و چوب كه در نتيجه از داغ شدن تيغه و سوختگي سطح چوب و همچنين كندي سرعت برش جلوگيري مي كند.
۲- مقدار چپ و راست تا نصف يا ضخامت دندانه مي باشد.
۳- به اين ترتيب خاك اره مي تواند به راحتي از داخل كار خارج شده و ادامه برش امكان پذير شود.

 

تيز كردن تيغه اره

تيز كردن تيغه اره

تيز كردن تيغه اره

تيز كردن نوار اره به دو صورت دستي و ماشين اره تيز كنی انجام مي گيرد. تيز كردن اره بصورت سوهان سه پهلو با گوشه هاي نيم گرد و ديگري به وسيلة دست انجام مي‌گيرد.
تيز كردن نوار اره با ماشين تيز كني مي تواند توسط دستگاه سنگ سنباده انجام گيرد در اين ماشين ها بايد دقت نمود اره به طرز صحيح در داخل دستگاه قرار گيرد و دستگاه از عمق و زاويه سنگ به طور صحيح تنظيم شود كه قسمت سينه و پشت دندانه بصورت صحيح تيز شود.

 

محصولاتی که شاید دوست داشته باشید:

اره فلکه ۷۰ نمونه درخشان با دینام سه فاز

اره فلکه ۶۰ نمونه درخشان با دینام تک فاز

 

 

دیدگاه ها 3

3 replies on “اره فلکه ، راه اندازی و نصب تیغه”

  نودی

  عالییی بود عااالی

  مجید

  مختصر و مفید بود

  فرد ماشین

  بله . بیشتر آموزش ها و توضیحات بیشتر رو میتونید از پیج اینستاگرام ما ببینید دوست عزیز