۷ ابزار قدرتی که هر نجار باید داشته باشد

ابزار قدرتی

بسیاری از مبتدیان که در صنایع چوب و حرفه نجاری میخواهند شروع به کار کنند یه نگاه به جیب خود می کنند چون نگران هستند. این نگرانی  که چگونه می شود یک فروشگاه کامل پر از ابزار قدرتی را خریداری کنند .

خوشبختانه، لازم نیست که برای رسیدن به درآمد وقت زیادی صرف کنید. در واقع تنها ۷ ابزار قدرتی نجاری وجود دارد که با داشتن آنها کارهای ابدایی یا حرفه ای نجارری را انجام دهیم و بیشتر آنها نسبتا ارزان می باشند. با این وجود، با استفاده از این هفت ابزار قدرتی، یک نجار مبتدی می تواند تعدادی از پروژه های چوبی را انجام دهد.

۷ ابزار قدرتی چوب به ترتیب اهمیت  زیر فهرست بندی می شوند.

 اره گرد بر  circular saw

ابزار قدرتی شماره ۱ : اره گرد بر  circular saw

بعضی از مردم به آن اره دایره ای یا دیسک اره می گویند . این اره علاوه بر زیبایی، کارایی بسیاری در نجاری دارد.  اره گردبر ابزار قدرتمندی برای دستیابی سریعتر به کارها می باشد. هنگامی که مستقیم با یک گیره در لبه استفاده شود، می تواند دایره ای دقیق به  عنوان یک میز ایجاد کرد.

بسیاری از کارها را می توان با استفاده از یک میز سریعتر انجام داد، به ویژه محصولات برش ورق مانند تخته سه لا یا ام دی اف (MDF) . برای شروع کار اولین ابزار قدرتی دستی که لازم و مفید است و باید خریداری شود اره گرد بر می باشد.

خرید اره گرد بر کرون 

 

دریل قدرتی Power Drill

ابزار قدرتی شماره ۲ : دریل قدرتی Power Drill

بعضی ها ممکن است انتظار داشته باشند که دریل های بی سیم را در این لیست ببینند، اما وقتی که ما در مورد ابزارهای قدرتمند یا ابزار برقی صحبت می کنیم، منظور دریل های همه کاره و قدرتمند متصل به سیم پیچ هستند.

ولی مطمئنا، دریل های بی سیم هم به خوبی، با سیم (برقی) میباشند و باعث می شود که قابل حمل تر شوند.

دریل های برقی گونه ای از دریل ها هستند که با مته های دستی قابل حمل استفاده می شوند و ارزان تر هستند و می توانید چند تا از این دریل ها را در مقایسه با نوع شارژی آن استفاده نمایید.

در هنگام خرید یک دریل قدرتی برقی تعدادی انتخاب وجود دارد . کاربرد این نوع از دریل ها می تواند شما را در خرد آن کمک نماید. این دریل ها برای سوراخ کردن چوب، مصالح ساختمانی و فلزات بکار میرود مثلا می خواهید یک سوراخ ۳/۸ و یا ۱/۲ اینچ را بدون چکش و به وسیله مته سوراخ کرد و یا نصب لولا کابینت و اتصالات دیگر.

این ابزار قدرتی را حتما باید خریداری کنید و سعی کنید از برندهای بسیار آشنا باشد.

خرید دریل چکشی کرون

اره عمود بر Jigsaw

ابزار قدرتی شماره ۳ : اره عمود بر Jigsaw

اولین اره ابتدایی برای کار ام دی اف کاری و نجاری اره عمود بر است. اره عمود بر به کاربر اجازه می دهد که الگوهای منحنی و دایره ای را به صورت دقیق تر انجام داده و به دو صورت وجود دارد.

۱-اره عمود بر دستی ۲- اره عمود بر برقی

از این ابزار معمولا برای برشهای حساس و پرپیچ و خم که نیاز به دقت و ظریف کاری زیادی دارد، استفاده میشود. برای شروع اول باید به اندازه قطعه کارتان و سختی آن ،تیغه اره مویی و دور مناسب را انتخاب کنید.

سمباده لرزان دستی Orbital Sander

ابزار قدرتی شماره ۴ : سمباده لرزان دستی Orbital Sander

چهارمین و مهمترین ابزار قدرتمند دستی که بایستی هر مبتدی خریداری کند سنباده لرزان دستی است که نوعی سمباده برقی میباشد .

سمباده های دستی که ارزان تر هستند برای کارهای ساده سمباده کاری استفاده می شوند. سمباده لرزان چرخشی از یک صفحه سمباده گرد و دیسک صفحه و خود دستگاه تشکیل شده است.

حالت کار با آن دقیقا شبیه دستگاه فرز است، با این تفاوت که حرکت دست ها در این سمباده بسیار بیشتر است و دائما دست ها باید بر روی کار در حرکت باشند.

خرید ابزار سمباده لرزان دستی کرون

میز اره یا دورکن Table Saw

ابزار قدرتی شماره ۵ : میز اره یا دورکن Table Saw

هنگامی که شما چهار ابزار قدرتی کوچک و دستی را در کارگاه نجاری خود قرار داده اید و به اصطلاح به آن سر و سامان دادید، وقت آن است که مهمترین ابزار نجاری را خریداری کنید.

میز اره یا اره دورکن Table Saw قلب و روح هر کارگاه نجاری است، که در اطراف آن  ابزارهای دیگر مورد استفاده و سازماندهی قرار می گیرد.

بنابراین شما می توانید هر جور که راحت هستین از بودجه خودتان بهترین دورکن یا میز اره را خریداری کنید و وقت بگذارید که چه ویزگی هایی داشته باشد.

در این مقاله مجال توضیح در مورد خصوصیات خرید یک اره دورکن یا میز اره خوب را نداریم. اما در خرید از بهترین برند ها کم کاری نکنید. زیرا این ابزار همانطور که گفتیم ، در مرکز تمامی ابزار ها در یک کارگاه نجاری وجود دارد.

خرید میز اره یا دورکن 

 

 اره فارسی بر Compound Miter Saw

ابزار قدرتی شماره ۶ : اره فارسی بر Compound Miter Saw

بعد از اینکه اره دورکن یا میز اره را برای کارگاه چوب خود انتخاب کرده اید، نوبت به خرید خوب بعدی است.

سعی کنید از میان برندهای فارسی بر مطرح ولی با قیمت مناسب اره خود را خریداری کنید.

یک اره مخصوص برای برش مورب (فارسی بر) در انتهای قطعه چوبی، زمانی که می خواهید دو لبه چوب با هم جوری چفت و بست شود که روی کار به بیرون باشد و اصطلاحا فارسی بر می گویند.

محاسبه قبل از برش در کار با این ابزار بسیار مهم است. از آنجاییکه اره فارسی بر در انواع مختلفی وجود دارد، با توجه به نیاز خود اقدام به خرید آن نمایید.

فرز انگشتی Router

ابزار قدرتی شماره ۷ : فرز انگشتی Router

آخرین ابزار من برای هر تازه کار ، یک فرز رومیزی یا فرز انگشتی با کیفیت است.دو مدل فرز انگشتی در حال حاضر در دسترس کاربران است. یکی به صورت پایه ثابت یا یکی به صورت روتر دار .

مدل پایه ثابت با کیفیت، چند کاربرد دارد و همچنین می تواند در یک میز روتر نصب شود. اما اگر مدل روتر را انتخاب کنید  حداقل ۲HP  و کنترل های سرعت متغیر الکترونیکی را دارا باشد (بیت های بزرگتر باید سرعت کمتری داشته باشند).

 

سخنی یا کاربران:

برای راه اندازی یک کارگاه نجاری حتی در ابتدایی ترین نوع آن نیاز به ابزار های فراوانی است. از ابزار های ریز مانند پیچ و میخ گرفته تا اره فلکه و به چسبان و cnc  های چند کله.

بستگی به نوع کاری است که شما انجام می دهید. با توجه به کار خدماتی و محصول تولیدی نوع و کیفیت دستگاه ها و تنوع آنها تغییر می کند.

به هر روی در این مقاله ۷ مورد از ابزار قدرتی که ۱۰۰ درصد مورد نیاز است را توضیح دادیم . صد البته ابزار های فراوان دیگری هم مورد نیاز است. پس این ۷ مورد را مطلق ندانید.

 

خلاصه :  در این مقاله ۷ مورد از ابزار های قدرتی برای به کار گیری و راه اندازی یک کارگاه نجاری را نام برده و توضیح دادیم.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید