گیره نجاری یا پیچ دستی نجاری – کاربرد و انواع آن

گیره نجاری یا پیچ دستی نجاری - کاربرد و انواع آن

یکی دیگه از ابزارهایی که در هز زمینه ای که نجاری می کنید به اون نیاز دارید، ابزار پیچ دستی یا گیره نجاری است. گیره نجاری بر اساس سایزها و عملکردهایی که توی بازار وجود داره و بر اساس نیازهای مختلف ساخته می شود. معمولا دو تا سایز بندی در پیچ دستی داریم :

  • طول فک کارگیر گیره 
  • طول فک پیچ دستی

 

طول فک پیچ دستی 

این طول همان میزان عمقی است که در قطعه کار شما نفوذ میکنه و قطعه کار رو میگیره که این مربوط به سایز فک است. عمده پیچ دستی هایی که در بازار هستند، فکشون ۱۴ یا ۱۵ سانت است. گیره های بزرگ که برای کاربردهای مختلف نجاری به کار می روند.

البته برای کارهای کوچیک تر هم این سایز بندی فک موجوده که طبق روال در سایزهای ۶ سانت ، ۸ سانت ، ۹ سانت ، ۱۰ سانت و ۱۲ سانت موجود است. که البته بسیار به برند پیچ دستی هم وابسته است، اما استاندارد به همین شکل است.

 

طول فک کارگیر گیره نجاری 

این طول کارگیر از حدود ۱۰-۱۵ سانت شروع میشه در گیره های کوچیک و گیره های بزرگتر معمولا از ۲۰-۲۵ سانت شروع میشند و تا ۲۰۰ سانت یا همون ۲ متر هم ادامه داره و ساخته میشه و ۲ متر کارگیر شما رو در واقع میتونه نگه داره.

 

موارد پر اهمیت در پیچ دستی نجاری

چیزهایی که در بحث گیره نجاری خیلی مهم هستند، سایز فک گیره هست، که معمولا بهترین حالتش، چدنی نشکن است، که این به مرور زمان نشکنه وقتی شما فشار زیادی بهش وارد می کنید. ارتجاعی نباشه و دفورمه نشه گیره نجاریتون و لق نکنه فک گیره . اینها جزء مواردی هستند که پیچ دستی نجاری حتما باید داشته باشند.

 

دسته چوبی یا پلاستیکی

دسته گیره نجاری بسیار مهم است. اکثر نجارهایی که از پیچ دستی استفاده می کنند، معمولا دسته چوبی رو ترجیح میدند. علت بر اینکه دست راحت تر با اون درگیر است. میزان اصطحکاک گیره با دست زیاد است و برای مواقعی که نیاز به زور مضاعفی داره، برای اینکه محکم کنید، دسته چوبی بهتر عمل میکنه ولی دسته پلاستیکی ماندگاری بیشتری نسبت به چوبی داره.

بر اساس شرایطی که در کارگاه های نجاری وجود داره،نجارها پیچ دستی رو پرتاب میکنند یا موقع کار اون رو باز میکنند و میندازند روی کف کارگاه نجاری، و این باعث میشه احتمال شکستن دسته بالا بره . در این گونه موارد دسته پلاستیکی ماندگاری بیشتری داره ولی در اصل عملکرد دسته چوبی بهتر است.

 

پولی گیره نجاری

حتما گیره نجاری باید پولی سر پیچ رو داشته باشه، برای اینکه این متغییر هستش و حرکت میکنه بدلیل اینکه چوب یا اون چیزی که گیره رو به اون می بندیدن رو در بهترین زاویه ممکن بگیره و فشار بیاره.

 

عاج گیره نجاری

یکی دیگه از چیزهایی که در گیره نجاری بسیار مهمه، عاج هایی هست که روی تسمه پیچ دستی قرار گرفته. این عاج ها حتما باید کامل باشند. زمانی که پیچ دستی می خرید، حتما دقت کنید عاج ها به صورت کامل باشند و نصفه و نیمه نباشند. چون این عاج ها با دستگاه زده میشند و گاها پیش میاد که مشکلی در ساخت گیره باعث ناقض شدن عاج اون میشه.

این عاج ها به گیره کمک میکنه که فک اون در هر قسمتی که شما لازم دارین روی کار محکم بشه. اگر عاج کامل نباشه، فک شما حتما لغزنده خواهد بود و به مرور زمان بعد از محکم کردن پیچ دستی هم قطعه کار رو ول میکنه.

.

دیدگاه ها 1

یک دیدگاه در “گیره نجاری یا پیچ دستی نجاری – کاربرد و انواع آن”

    فرد ماشین

    گیره نجاری یا پیچ دستی نجاری – کاربرد و انواع آن