گلدان چوبی – آموزش ساده و کاربردی

گلدان چوبی - آموزش ساده و کاربردی

ساخت یک گلدان چوبی یکی از کارهای ساده ولی کاربردی در نجاری است. معمولا این گلدان ساده ولی زیبا رو میتونید تو خونه هم بسازید. نیاز به ابزار حرفه ای نجاری نداره و با وسایل جعبه ابزارتون میشه این کار رو انجام داد. ما تو این پست به شما روش ساخت یک گلدان ساده رو آموزش خواهیم داد. پس تا انتها همراهمون باشید.

 

ساخت گلدان چوبی – قدم به قدم

قبل از شروع کار ما احتیاج به چند قطعه چوب مستطیل شکل در ابعاد مختلف داریم که بسته به نوع گلدانی که دوست دارین طراحی کنید، اون رو انتخاب می کنیم. بعضی از گلدان ها از پایین کوچیک تر و در دهانه بالا بزرگتر هستند. برای همین انتخاب قطعات چوب با خودوتن هست و بستگی به طرحتون داره.

در قدم دوم باید کف گلدان رو درست کنیم. برای همین مرکز تمامی قطعات چوبی را پیدا کنید و با مداد علامت گذاری کنید. و با استفاده از مته، سوراخ های مناسبی با توجه به بزرگی و کوچکی گلدان در چوب بزنید.

ساخت گلدان چوبی - قدم به قدم

تمامی قطعات برش خورده برای دیواره های کناره رو سمباده کاری کرده. به صورتی که با دست که روی اون میکشید، خورده چوب به دستاتون گیر نکنه.

حال نوبت چسب کاری است. با استفاده از چسب چوب، دو طرف قطعه چوبی رو چسب بزنید و اون رو بعد با دست یا یک قطعه ابر به آرامی روی لبه کارتون پخش کنید. کمی زمان بدید تا چسب در چوب جا بیفته و بعد دو طرف لبه ها و کناره های چوب رو به هم وصل کنید.

بیشتر بخونید: اور فرز نجاری چیست و ۵ کاربرد پرطرفدار آن

.

چسب کاری گلدان چوبی

وقتی دیواره های چوبی رو ساختید، حالا نوبت چسبوندن دو طرف دیواره است. با همون روش دیواره های رو روی کفی که از ابتدا ساختید، نصب کنید. بعد از چسب کاری با یک نوار پارچه ای یا یک جسم سنگین دیواره ها رو تحت فشار قرار بدید تا کاملا بهم بچسبند. چسب های اضافه ای که از کنار دیواره ها بیرون میزند رو برای زیبایی کار و سهولت در رنگ کاری، با یک پارچه ی تمیز پاک کنید.

برای سوراخ کاری زیر گلدان سعی کنید ۳ سوراخ به شکل مثلث یا چهار سوراخ به صورت مربع، ایجاد کنید. این سوراخ ها برای سهولت بیرون رفت آب اضافی گلدان است و لازمه حتما داشته باشند. برای همین گلدان چوبی رو حتما روی زیر گلدانی قرار بدید.

چسب کاری گلدان چوبی

نکات مهم :

تقریبا ۱-۳  روز در جایی خشک قرار بدید تا چسب ها کاملا در چوب فرورفته و گلدان شما محکم باشد. حتی می تونید از میخ هم برای گوشه های آن استفاده کنید تا استحکام بیشتری داشته باشند.

برای زیباتر شدن و عایق بندی بند بین چوب ها می تونید با استفاده از روغن های مخصوص چوب مثل سقز و بذر کتان یا رنگ چوب ، گلدان چوبی خودتون رو عایق کنید.

 

دیدگاه ها 1

یک دیدگاه در “گلدان چوبی – آموزش ساده و کاربردی”

    فرد ماشین

    گلدان چوبی – آموزش ساده و کاربردی