کسب و کار, ماشین آلات نجاری

کسب و کار تولید زغال و ماشین آلات مورد نیاز آن

کسب و کار تولید زغال و ماشین آلات مورد نیاز آن
زغال چوب یا ذغال، ماده سبک، شکننده و سیاه‌رنگ باقی‌مانده از نیم‌سوختن چوب یا دیگر اندام‌های گیاهی و جانوری است که قسمت اعظم ترکیبات آن‌ها تبدیل به کربن شده باشد. این کربن ناخالص از ۸۵ تا ۹۸ درصد کربن تشکیل شده‌ است. زغال به چندین روش تولید میشه و انواع مختلفی از جمله زغال فشرده و زغال لیمویی دارد. حتما قبل از تولید با بررسی و تحقیق مشخص کنید که هدفتون از تولید کدام قسمت است. این کار در هزینه ها و نوع ماشین آلات به کار گرفته شده در تولید نقش بسزایی دارد.
.

انواع تولید زغال در کشور

ذغال به دو شکل تولید میشه در کشور ، یکی همون حالت سنتی که چوب تبدیل به ذغال می کنند و یکی دیگه که امروزه بیشتر باب هست، اینکه از ضایعات چوب و تبدیل اون به خرده چوب تولید میشود. در این تولید جدید تر از ضایعات کارگاه های چوب، خاک اره ها و یکی مواد مخلوط شده به آن یک نوع ذغال فشرده را تولید میکنند که به ذغال چینی معروف است.

.

ماشین آلات مورد استفاده برای تولید ذغال

برای تولید در حالت سنتی در گذشته تنه ها و شاخه های قطور رو در داخل کوره قرار میدادند و بعد از آماده شدن، آنها را خرد کرده و تبدیل به قسمت های کوچک و قابل استفاده برای ذغال می کردند. در این حالت هدر رفت ذغال بالا می رفت و بیشتر چوب به خاک ذغال تبدیل می شد.
اما امروزه در حالت سنتی ، تیکه های مورد نیاز چوب رو اول برش می زنند و بعد درون کوره قرا میدند، به حالت خاک ذغال کمتری تولید خواهد شد. در این حالت شما نیاز به یک دستگاه اره فلکه که بنا به قطر برش تنه چوب شما نوع آن متغییره، نیاز دارید.
ماشین آلات مورد استفاده برای تولید ذغال
اما برای ذغال چینی یا فشرده شما با داشتن یکدستگاه اره فلکه کارتون راه نمی افته و نیاز به یکدستگاه خردکن دارید. دستگاهی که قطعات چوب رو به شکل خاک اره در بیاره و این خاک اره رو با خاک ذغال میکس کرده و با مواد دیگر وارد دستگاه اکسترودر کنید.
 اکسترودر (Extruder) دستگاهی که مخلوط مورد نظر رو ذوب کرده و به اون نیرو واردکرده تا با فشار در انتهای دستگاه از میان یک قالب عبور کنه و محصولی به شکل پیوسته با سطح مقطع خاص تولید نماید. این خمیر شکل گرفته شده رو درون کوره قرار میدند و بعد از پخته شدن در نهایت محصول ذغال چینی رو تولید خواهند کرد.
.

بازار تولید ذغال در ایران

شاید به جرات بتوان تولید زغال فشرده را درمیان صنایع امروز کشور، صنعتی با سود تضمین شده دانست. این صنعت با شاخصه هایی چون مواد اولیه ارزان و در دسترس، عدم نیاز به تخصص ویژه برای تولید، بازار گسترده فروش محصول و تقاضای فراوان توانسته در میان دیگر صنایع توجه بیشتری را به خود جلب کند.
نکته : این نکته رو هم باید در پایان گوشتزد کنم که استفاده از جنگل ها که میراث زیست محیطی و ملی ما هستند برای ساخت زغال بشدت منع شده و ما هم در اینجا محکوم میکنیم. و هدف ما از این مطلب اشتغال زایی در ضایعات چوب است.

1 دیدگاه در “کسب و کار تولید زغال و ماشین آلات مورد نیاز آن

  1. فرد ماشین گفت:

    کسب و کار تولید زغال و ماشین آلات مورد نیاز آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *