نکاتی که یک نجار مبتدی حتما باید بداند + ویدیو

نکاتی که یک نجار مبتدی حتما باید بداند + ویدیو

 

هنر نجاری یکی از هنرهای دستی است که خلاقیت بسیاری رو میطلبه . به خاطر کار با چوب علاقه مندان فراوانی هم داره. این هنر درسته که هم جایگاه آکادمیک داره و هم سازمانی مثل فنی و حرفه ای آموزش رو بر عهده گرفته ولی بازهم با تجربه کار خود شخص بسیار فرق میکنه. یعنی تا خود نجار وارد کار نشه، درک نمیکنه که چه اتفاقاتی ممکنه براش پیش بیاد یا مشکلات درون کار رو چطور باید مدیریت کنه.

حالا اگر یک استاد خودش این رو به شما توضیح بده قطعا میتونید از تجربیات اون به خوبی استفاده کنید. استفاده از تجربه نجاری که خودش از بچگی در کنار پدر و پدربزرگ کار کرده و از اونها این هنر ارزشمند رو آموخته. یک نکته اینکه در قدیم امکاناتی که امروزه هست، نبود. مثلا همین اینترنت و آموزش ویدیویی اگر بتونیم ازش استفاده کنیم، دیگه نیاز به تجربه های تلخ خودمون نداره و میتونید با کمی دقت و خلاقیت خودتون خیلی سریع پله های رشد رو برید بالا.

الان دیگه میشه با ویدیو و اینترنت با دیگر نجاران سراسر ایران صحبت کرد و تبادل نظر داشت. مثلا میشه درباره بهترین برند ابزار نجاری با یک نجار در مشهد مشورت کرد یا از یک نجار در کرمانشاه درباره ساخت دسته چاقو پرسید. در ادامه توصیه هایی دارم برای کسانی که به عنوان نجار وارد این صنعت شدند. البته این نظرات شخصی بنده است و ممکنه نجار دیگه با این نظرات مخالف باشه.

.

شما به تعداد زیادی میخ احتیاجی ندارید

یکی از تصورات رایجی که نسبت به نجاران و نجاری دارنند اینه که فکر میکنند اونها در روز تعداد زیادی میخ رو استفاده میکنند. البته در قدیم که ابزارهای امروزی بادی و برقی نبود، درسته از میخ زیاد استفاده میشد ولی امروزه دیگه نیازی به کوبیدن میخ با چکش نیست.

ولی یک چیزی که امروز زیاد از اون استفاده میشه، چسبه و من حجم زیادی از چسب رو به صورت ماهانه خریداری میکنم. شما میتونید پسب چوب رو البته با کیفیت در ابعاد کوچیک خریداری کنید. چون در ابتدا حجم کارتون پایینه و بعد کم کم بنا به استفاده ،  دبه های بزرگتر رو بخرید.

 

با ساخت جعبه مکعبی شروع کنید

وقتی یاد بگیرید چطوری جعبه ای تقریبا مکعبی بسازید، میشه گفت میتونید همه چیز بسازید. این یه تمرین خوب برای نجاران مبتدی است که بتونند تقارن ، اندازه دقیق و صاف و یکدست نجاری کنند. اگر بتونید با ساخت یک جعبه چوبی مکعبی شروع کنید و به نحو احسنت اون رو انجام بدید، پس شما یک نجار هستید.

به نظر من ۷۵% پروژه های نجاری یه شکلی از جعبه هستند. ۲۵% باقی مونده پروژهای ترکیبی با رزین و دیگر مواد شیمیایی هستند که معمولا کارهای حرفه ای تر محسوب میشند.

 

حتما یک اره میزی بخرید

برای بیشتر نجارها، اره ی رومیزی مهم ترین ابزار کارگاهشونه. داشتن یک اره رومیزی میتونه بیشتر کارهای روزانه شما رو در کارگاه نجاریتون انجام بده. سعی کنید از برندهای خوب استفاده کنید که در وسط کار، دچار اشکال و خرابی نشه. همچنین برندهای بهتر ممکنه قیمت بالاتری داشته باشند ولی به مراتب دقت خیلی بهتری هم دارنند.

اگر اره میزی نتونستید تهیه کنید، میتونید از اره فلکه یا فارسی بر هم استفاده کنید. البته کار اره میزی رو انجام نمیدند به طور کامل ولی برش هاتون رو میتونید با اونها انجام بدید.

 

اتصالات فاق پله ای (Rabbet) و دادو (Dado) یاد بگیرید.

اتصالات فاق پله ای (Rabbet) و دادو (Dado) یاد بگیرید | آموزش نجاری برای مبتدیان

این اتصالات آسون ترین و سریع ترین روش چسبوندن قطعات بدون میخ و پیچ هستند. این دو اتصال پایه ی بقیه اتصالات هستند و بسیار پرکاربرد اند. خودتون وقتی وارد نجاری بشید و کارهای چوبی انجام بدید، متوجه خواهید شد که چقدر این اتصالات به کارتون میاد.

البته سعی کنید تمامی اتصالات رو در ادامه راه کاریتون یادبگیرید. در نجاری هر چقد یادبگیرید بازم کمه و وسعت و کاربرد این دانش در کار خیلی زیاده. حتما اتصالات بدون چسب و میخ هم معروفه رو هم یاد بگیرید. این اتصالات به اتصال ژاپنی معروفه.

 

قبل از شروع نجاری از جنبه های مالی آگاه باشید.

منظور تمامی هزینه هایی که برای ساخت یک محصول باید استفاده کنید. مثلا وسایل مصرفی مثل چسب چوب، پیچ های مخصوص، مته، سمباده و … و از همه مهم تر خرید چبو مورد نیاز است.

بیشترین هزینه ای که برای تولید محصولات چوبی در کارگاه نجاری میشه ، برای خرید چوب هست. که اون هم بنا به کارتون و ابعادی که استفاده میکنید، تعیین میشه.

شما که مبتدی هستید، و بودجه ی محدودی هم برای کار دارید، میتونید جایی رو پیدا کنید تا بهتون چوب قرضی بده یا اینکه کارگاهی رو پیدا کنید که بتونید در ازای گرفتن چوب، محصولی رو براشون تولید کنید.

راه دیگه اینکه از چوب های ارزون قیمت و کارکرده استفاده کنید. مثال خوب برای اون، چوب پالت هست. یا میتونید از چوب های کاج و تخته سه لایی که به نسبت ارزون هستند محصولتون رو بسازید.

البته بازم به محصولی که تولید میکنید بستگی داره، اگر محصولتون مثل میز و صندلی هست حتما چوب مناسب اون رو پیدا کنید، حتی اگر گرون تر باشه. به هرحال این نوع به کار گرفتن مواد اولیه بعد از مدتی کاملا جا می افته و به راحتی میتونید بهترین مواد با پایین ترین و به صرفه ترین قیمت رو برای ساخت محصولات چوبیتون پیدا کنید.

 

از روی نقشه کار کنید

شما نجار مبتدی که تازه کارتون رو شروع کردین، میتونید با کمک نقشه مورد نظرتون، و اندازه ها و ابعاد مرود نیازتون، کار رو پیش ببرید. نقشه ها رو با کمی جستجو  در اینترنت می تونید پیدا کنید.

در زمینه تهیه نقشه اگر با برنامه Sketchup  آشنایی داشته باشید، به راحتی میتونید نقشه مورد نظرتون رو بدست بیارید. اینطوری زمان و مواد اولیه شما به هدر نخواهد رفت و یکی کار تمیز و حرفه ای خواهید داشت.

یاد گرفتن این نرم افزار کار سختی نیست. اگرم برای شما مشکل است، میتونید برون سپاری کنید و بدید یک نفر طراخ برای شما انجام بده. مطمئن باشید از نتیجه کار راضی خواهید بود. به شدت در مصرف چوب صرفه جویی خواهد شد.

با این نرم افزار میتونید نقشه های سه بعدی خوبی بکشید که قبل از شروع به ساخت از تمامی ابعاد و شکل ظاهری اون با خبر باشیم. حتی میتونید برای مشتری خودتون بفرستید و تاییدیه نهایی اون رو بگیرید. به اسن شکل دیگه مشتری بعد از کار نمیتونه ایرادی از اون بگیره و با این روش به راحتی خودتون رو در نقش یک نجار حرفه ای خواهید دید.

 

اول ایمنی بعد کار نجاری

اول ایمنی بعد کار نجاری | آموزش نجاری برای مبتدیان

از ابزار های برقی نترسید ولی بهشون احترام بذارید. اولا سپرهای ایمنی هر ابزار رو باز نکنید و به بهانه جلو دست گرفتن اون رو کنار بذارید. سعی کنید در کار با ابزار برقی تمامی نکات ایمنی رو رعایت کنید، حتی اگر برای استفاده زمان بیشتری رو صرف کنید.

ایمنی خود نجار مهم ترین نکته است. هیچوقت به کار دیگران در این زمینه نگاه نکنید. ممکن است یکی با خوش شانسی سال ه بدون ایمنی ، اتفاقی رو به همراه نداشته ولی شما نباید خودتون رو با اون مقایسه کنید.

 

از پروژه های بزرگ نترسید

اگر شما میتونید از پس پروژهای کوچیک بر بیاید، مطمئن باشید از پس پروژه های بزرگتر هم بر خواهید آمد. به این فکر نکنید که من توانش رو ندارم یا تا حالا چنین کاری رو انجام ندادم.

برای هرکاری یک شروع و قدم اول نیازه. پس با مدیریت و افزایش نیرو در صورت نیاز، میتونید بزرگترین پروژه های نجاری رو هم انجام بدید.

 

ابزارها اونقدر هم که شما فکر میکنید، مهم نیستند

کار با ابزارهای مختلف و داشتن اونها در کارگاه نجاری لذت بخشه و کارگاه های حرفه ای انبوهی از این ابزارآلات رو دارنند و استفاده میکنند. اما در واقع این یک علاقه مندی بیشتر نیست و البته بحث زیادی رو می طلبه و اختلاف نظر زیادی بین نجاران هست.

افراد زیادی عاشق ابزار هستند. اونها ابزار جمع می کنند و یه نوعی از این ابزار به عنوان اسباب بازی استفاده میکنند. و یه جورایی برای پز دادن است.

اگر ابزار مدرن و خوبی نداشتین نا امید نشین. مهم اینه که کارتون رو شروع کنید با هر وسیله ای. به یاد داشته باشید پدران و پدربزرگهای نجارمون کمتر از نصف این ماشین آلات و ابزارها رو داشتند و اکثر کارهاشون رو به صورت دستی انجام میدادند.

البته بگم جمع کردن ابزار مشکلی نداره؛ اما شما هدفتون نجاری هست یا نشون دادن ابزار به دیگران یا کلسیون جمع کردن. هرکسی چه مبتدی و چه حرفه ای میتونه با بزار متوسط هم کارهای خوبی انجام بده.

من خودم به شخصه کار با ابزارهای ارزون تر رو ترجیح میدم. البته یک با دو ابزار اصلیتون رو از برند خیلی خوب استفاده کنید که در کار عقب نیوفتید.

از ابزار نجاری استفاده کنید که امروز نیاز دارید نه برای آینده. و سعی کنید برده برندها نشید.

 

سخن پایانی

در آخر گوشتزد میکنم که با هر طریقی که میتونید کار رو حتی از گاراژ خونتون شروع کنید و دنبال کمال گرایی نباشید که مثلا تا یک کارگاه عظیم نداشته باشید کار نمی کنید.

آرزوی موفقیت میکنم برای همهی نجاران در کشور عزیزم ایران.

نجاران حرفه ای اگر نظری در این مورد دارنند حتما اضافه کنند تا مبتدی ها بتونند از اون استفاده کنند.

دیدگاه ها 23

23 replies on “نکاتی که یک نجار مبتدی حتما باید بداند + ویدیو”

  متقی

  با سلام
  مطلب مفیدی بود .
  یه نکته بگم که اگر نجاران عزیز مبتدی از اول کنار دست یک نجار حرفه ای چند وقتی رو کارآموزی کنند خیلی خوب میشه.
  بازم تشکر

  فرد ماشین

  با سلام جناب متقی عزیز
  ممنون از نظرتون
  بله نکته خیلی خوبی گفتین. امیدوارم همه نجاران مبتدی بتونند از تجربیات قدیمی تر ها استفاده کنند و نجاران قدیمی هم بتونند تجربیات خودشون رو در اختیار جدید تر قرار بدند

  محمدرضا

  عرض ادب و احترام
  ممنون از مجموعه فرد ماشین
  لطفا بیشتر از این کلیپ ها و اموزش ها قرار بدید.

  فرد ماشین

  سلام و درود محمدرضا ی عزیز
  خواهش میکنم . ممنون از شما و پیشنهاد خوبتون
  حتما در برنامه محتواییمون هست .

  پویا پ

  سلام
  من مخالفم با کم شروع کنیم. حتما باید یه کارگاه نجاری با کیفیت داشت والا فقط میشه چارپایه تولید کرد

  فرد ماشین

  نه پویا جان من با نظرت مخالفم. ایده آل گرایی و کمال گرایی سمه برای کسب و کار.
  شروع کردن سریع خیلی بهتره جواب میده و بعد کم کم کارگاه نجاریت رو ارتقا میدی

  Ali

  نجاری واقعا لذت بخشه .
  کاش از بچگی تو این کار اومده بودم . ولی درآمدش خوب نیست

  فرد ماشین

  بله واقعا نجاری لذت بخشه علی عزیز.
  امیدوارم توجیه مالی این هنر زیبا هم برای همه صنعت کاران بوجود بیاد.
  آرزوی موفقیت میکنم براتون

  مینایی

  سلام
  در مورد ماشین آلات mdfهم محتوا قرار بدید.
  ممنون از فردماشین

  فرد ماشین

  سلام
  بله ممنون از پیشنهادتون جناب مینایی.
  حتما تو برناممون هست . به امید خدا برای روزهای آینده.

  Wwww

  من که خیلی وقت پیش مثل همین نجار از پدرم یاد گرفتم ولی الان کمی بازار خراب شده

  فرد ماشین

  سلام
  خیلی خوبه، که از پدر این صنعت رو یاد گرفتین. بازار هم بالاخره باز میشه و از این سردرگمی نجات پیدا میکنه. ایمدوار باشید و به تلاشتون ادامه بدید.

  صادق

  کاش همه تمام دانششون رو در اختیار جوون ها قرار بدند

  فرد ماشین

  بله واقعا حیفه استادان نجار شاگرد نداشته باشنند. حتما این هنر رو باید به نفر بعدی انتقال بدند.

  آرین ا

  خوشم اومد
  آفرین
  موفق باشید

  فرد ماشین

  خوشحالیم که دوست داشتین.
  ممنون از نظرتون
  شما هم همینطور آرین جان

  مصطفی

  سلام
  یک نکته اینکه خواهشا برای شروع کارتون وام زیاد نگیرید.
  من گرقتم واقعا پوستم کنده شد

  فرد ماشین

  سلام مصطفی جان
  نکته خیلی خوبیه ، زنده باد. حتما نجاران تازه کار دقت کنند

  فرد ماشین

  نکاتی که یک نجار مبتدی حتما باید بداند + ویدیو

  بینام

  سلام
  میشه اسم این نجاری که کلیپشو گذاشتین بگین؟

  فرد ماشین

  سلام دوست عزیز
  این کلیپ از یوتیوب هست
  از کانال sk woodworking

  سیاوش کرمانی

  سلام و وقت بخیر. ممنون از مطلب خوبتون. من یک کارگاه نجاری کوچک راه اندازی کردم و در حال تکمیل دستگاه ها هستم. در حال حاضر یه تعدادی از وسایل را تهیه کردم و برای خرید بعضی ها به مشورت بیش تر نیاز دارم. مثل دستگاه سی ان سی که یکی از حساس ترین دستگاه هاست. سی ان سی آمل برش و چند تا سایت دیگه رو بررسی کردم و هنوز نتونستم تصمیم بگیرم. خوبی بعضی از سایت ها مثل همین آمل اینه که به صورت قسطی هم میدن. اما از نظر کیفی نمی دونم چطور هستش. شما می تونین راهنمایی کنید؟

  فرد ماشین

  با سلام دوست عزیز
  ممنون از حسن نظر شما
  برای مشاوره میتونید با شماره های کارشناس فنی تماس بگیرید
  ۰۹۱۹۸۱۹۱۹۸۸
  در خدمتتون هستیم