قدرت اره فلکه های نجاری، چه ربطی به قطر آن دارد

قدرت اره فلکه های نجاری

سایز بندی دستگاه های اره فلکه بر اساس ۲۵، ۴۰، ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ قطر چرخ اره فلکه است که در ایران ساخته می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که هر چقدر قطر چرخ اره فلکه بیشتر باشد، چون محیط عملیاتی آن با اره ای که در حال کشیدن است، بیشتر می شود، پس قدرت دستگاه با همین نمرات بالاتر می رود.

اگر دستگاه اره فلکه ۲۵ سانت ، توان برشکاری حداکثر تا ۱۰ سانت چوب رو داشته باشد، در نتیجه اره فلکه ۱۰۰ سانت توان برش کنده ۵۰-۶۰ سانتی را دارد و می تواند کار شما را انجام دهد.

 

قدرت در دستگاه های اره فلکه نجاری

پس قدرت در دستگاه های اره فلکه، در اولین مرتبه به قطر اره فلکه و محیط عملیاتی اره فلکه ربط دارد. دوم به سایز تیغ اره ای که روی دستگاه بسته شده، مرتبط است. به این معنی که هرچقدر سایز دستگاه اره فلکه شما بیشتر و بزرگتر شود، پهنا و عرض تیغ اره ای که در حال استفاده از آن هستید، بیشتر می شود. سومین عامل هم الکتروموتوری است که روی دستگاه شما نصب می شود، که این الکتروموتور یا دینام ، هم تک فاز می تواند باشد و هم سه فاز.

مسلما رنج های بالاتر اره فلکه توان برشکاری بیشتری را به شما می دهد. اینکه یک استاندارد یکسان برای برشکاری هر اره فلکه در نظر داشته باشیم ، واقعا هیچ اطلاعات دقیقی در این ارتباط وجود ندارد و اطلاعاتی که ما در اختیار شما قرار می دهیم بر اساس تجربه است و دید چندساله ای که در این کار داشته ایم.

 

قدرت برشکاری اره فلکه

یکی از تجربه ها و مشاهدات خودم این بود که اره فلکه ۴۰ سانت با دینام و الکتروموتور ۲ اسب ، میتواند چوب با قطر ۲۰ سانت را برش بزند. اره فلکه ۶۰ تا ۳۰ سانت رو اگر به صورت کالباسی بخواهیم برش بزنیم، قدرتمندانه انجام می دهد.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که مدل و مهارت برشکاری شما به عنوان یک صنعت کار چوب و یک نجار اهمیت بالایی دارد. در حالت های برشکاری و کالباسی کردن چوب، دستگاه به نسبت عملکرد خیلی بهتری را دارد. ولی شما در زمانی که می خواهید به صورت طولی و اسلب این کار را انجام دهید، به علت اینکه درگیری تیغ اره با چوب بیشتر است، در این حالت افت قدرت دستگاه را به همراه دارد. و این امکان را دارد که در وسط برشکاری تیغ اره گیر کند، استپ کند یا به الکتروموتور فشار وارد شود.

 

جمع بندی

پس قدرت به ۳ عامل ، قطر چرخ اره فلکه ، پهنای تیغ و قدرت الکتروموتور که روی دستگاه نصب شده ، بستگی دارد .

 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید