ساخت کتابخانه چوبی پر قفسه برای آپارتمان

ساخت کتابخانه چوبی پر قفسه برای آپارتمان

کتابخانه چوبی می تواند زیبایی خاصی به آپارتمان شما بدهد. اگر در منزل خود کتاب های زیادی دارید و فاقد کمد یا قفسه های اضافه برای انبار کردن آنها ندارید، پیشنهاد می کنم این آموزش را ببینید.

ساخت کتابخانه چوبی با قفسه های بسیار زیاد، آن هم به این شکل، بستگی به فضای اضافه دیوار آپارتمان شما دارد. اگر فضای کمتری دارید، می توانید اندازه های کوچک تر یا قفسه های کمتری را در نظر بگیرید.

 

 

مواد لازم برای ساخت کتابخانه چوبی

مواد لازم برای ساخت کتابخانه چوبی

مرحله اول

مواد لازم برای ساخت کتابخانه چوبی:

 • عینک ایمنی
 • اره گرد بر
 • میز برش
 • اره دستی
 • سمباده لرزلن دستی
 • متر
 • گیره
 • دریل شارژی یا برقی
 • گونیا
 • چسب چوب
 • گیره دستی ۱ متری
 • یراق وصل زاویه
 • و کمی صبر و حوصله و ذوق

 

 

طراحی کتابخانه چوبی

طراحی کتابخانه چوبی

مرحله دوم : طراحی

تصمیم گرفتم یک طرح کمی غیر معمول و به شکلی شبیه کوه داشته باشم. سمت چپ مجموعه ای از قفسه های کتاب است که در کاهش طول با یکی از قفسه های کوتاهتر جهت دریافت دی وی دی ست می شوند. سمت راست مجموعه ای از قفسه های مختلف برای کتاب ها ، مجسمه ها و گلدان های تزئینی است

اگر از آن دسته اشخاصی که بدنبال تقارن هستین، به شما بگویم که این کتابخانه چوبی به هیچ عنوان تقارن ندارد و شما را اذیت می کند. یک طرح غیر معمول و برای آپارتمان من اختصاصی است. امام اگر با نحوه کار آشنا بشوید، می توانید یک طرح اختصاصی زیباتر برای منزل خود طراحی نمایید. پس در ادامه همراه ما باشید.

 

مرحله سوم : اول ایمنی بعد کار

قبل از استفاده از ابزار قدرتی ، حتما نکات ایمنی را به دقت اجرا نمایید. به یاد داشته باشید که تمام قوانین ایمنی را که برای استفاده از ابزارهای قدرتی گوشتزد شده است بخوانید، بفهمید و پیروی کنید. دانستن چگونگی استفاده صحیح از ابزارهای خود خطر آسیب را بسیار کاهش می دهد. و به یاد داشته باشید که یکی از بهترین قوانین ایمنی استفاده از عینک ایمنی است.

نبود اره دورکن 

من برای این پروژه اره دورکن یا میز روتر ندارم ، بنابراین هیچ برش فارسی بر یا زاویه داری وجود ندارد. قفسه ها با رولپلاک هایی که در قسمت انتهایی و برخی از بریس های گوشه در قسمت عقب قرار گرفته اند. این کار به منظور حمایت از گوشه های بیرونی متصل شده و از ریختن آن در ساخت و ساز نهایی جلوگیری می کند._

 

برش با اره گردبر

من طرح های برش را با دست طراحی کردم زیرا نمی توانم کار با نرم افزار را خوب بلد نیستم. داشتن مدل سه بعدی برای کشیدن ابعاد برای برش که ضخامت تخته را در نظر گرفته اید مفید است. من از اره گردبر استفاده کردم تا تمام برش ها را انجام دهم تا تخته ها را به طول برش دهم. ۴۹ برش در کل. برای کمک به سرعت بخشیدن به کارها ، من سورتمه ای را ساختم که اره من سوار آن می شود تا برش های عمودی با خط خارجی برای من ایجاد کند.

 

سوراخکاری کتابخانه چوبی

سوراخکاری کتابخانه چوبی

مرحله چهارم : سوراخکاری

با خرید بیسکویت های چوبی آماده می توانید قطعات چوبی را با سوراخکاری و متصل کردن به هم ، عریض تر نمایید. در این مرحله باید قفسه ها را با یراق های ۹۰ درجه ای از پشت به هم متصل نمایید. البته ناگفته نمایند که در بست های کاملا از چسب چوب استفاده کنید.

در صورت داشتن دسترسی مناسب رولپلاک ، ابتدا سوراخ های ۱۰ سانتی را در قسمت انتهایی قطعات عمودی ایجاد کرده و با دریل در قسمت های افقی آنها را در محل فیکس کنید.

در حالی که تخته های عمودی بیرونی دارای رولپلاک و پرانتزی برای اتصال آنها هستند ، قسمت های عمودی داخلی بین قفسه ها در سمت چپ به هیچ وجه دارای رولپلاک و یا ثابت نیستند. این قطعات به سادگی مانند کتاب بین قفسه ها شناور می شوند و با توجه به نیاز قفسه قابل نصب و جابجایی هستند. وزن كتابها تخته ها را در محل خود نگه خواهد داشت و توصيه مي كنم طول قفسه بيشتر از ۳۵ سانت نباشد ، مبادا يك مجموعه کتاب قطور روی آن قرار گیرد و باعث شکسته شدن آن شود.

رولپلاک ها را با مقداری چسب چوب در سوراخ های انتهایی قفسه فرو کنید. این کار باعث می شود تا قفسه کتاب به قسمت تخت و قابل حمل تبدیل شود.

 

چیدمان کتابخانه چوبی

چیدمان کتابخانه چوبی

مرحله پنجم : مونتاژ کاری

با قطعات بریده شده ،سوراخ شده و رولپلاک های درج شده ، همه قسمت های خشک شده را مرتب کنید تا شکل نهایی کتابخانه را بدست آورید و مطمئن شوید که آن ها در جای مناسب در هم قرار گرفته اند.

بعد از خشک شدن چسب قفسه های و اطمینان از درستی چیدمان کتابخانه ، پشت قفسه ها را علامت گذاری کنید. این کار را می توانید با ماژیک یا برچسب انجام دهید. سعی کنید عمودی یا افقی بودن رو هم در علامت گذاری مد نظر داشته باشید. مثلا من در طراحی خودم برای قفسه های افقی H  رو و برای قفسه های عمودی V  رو در نظر گرفتم.

ردیف چندم بودن هم میتواند در چیدمان نهایی کمک کند، سعی کنید در پایان کار هم با موبایل یک عکس از کار بندازید، تا بعدا برای چیدن از روی همان عکس ، به راحتی مراحل را انجام دهید.

 

جدا کردن قفسه های کتابخانه چوبی

جدا کردن قفسه های کتابخانه چوبی

مرحله ششم : جدا کردن

بعد از دیدن طرح و زیبایی های آن و خوشحال شدن، حالا وقت ان رسیده که همه ی قفسه ها را برای عایق کاری جدا کنیم. بدون عایق کاری ، چوب در برابر رطوبت آسیب پذیر است. مخصوصا در ایران با کولرهای آبی و در شهرهای جنوبی و شمالی با شرجی زیاد. این رطوبت با عایق کاری مهار می شود.

 

مرحله هفتم : رنگ آمیزی

من برای این کار از رنگ تیره قهوه ای و پلی اورتان استفاده میکنم.روی زمین یک تکه پلاستیک یکدست پهن کنید. زیر قفسه را با تکه های چوب بدرد نخور بپوشانید و بعد شروع به رنگ آمیزی و عایق کاری قفسه ها نمایید. برای این کار می توانید از یک فرچه رنگ کاری یا چند تکه ابر استفاده نمایید.

 

ریزه کاری کتابخانه چوبی

ریزه کاری کتابخانه چوبی

مرحله هشتم: جزئیات

با خشک شدن رنگ روی قفسه، من دوست داشتم لبه های کارم از آن حالت خشکی به صورت کهنه تر و رنگ روشن در بیاید. برای این کار از یک رنده دستی برای برش لبه های کار استفاده کردم. شما می توانید با سمباده نرم هم این کار را انجام دهید. کلا این موضوع سلیقه ای است و مانند طراحی ، بستگی به خود شما دارد.

 

مرحله نهم : ایمنی

برای اینکه با سنگین شدن کتابخانه به سمت جلو منحرف نشود، یا با دست یک کودک روی او نیفتد، با دو سه گل میخ در چند نقطه روی دیوار ، کتابخانه را به آن وصل کنید. مواظب باشید که روی کابل های برق ، سوراخکاری انجام ندهید. بعضی دیوارها هم در نواحی دارای سستی هستند، سعی کنید در قسمت محکم دیوار میخ ها را فرو نمایید.

 

مرحله نهایی کتابخانه چوبی

مرحله نهایی کتابخانه چوبی

مرحله دهم : پایان کار

با در نظر گرفتن ایمنی و طراحی سبک و محکم، حال از زیبایی و کاربرد کتابخانه چوبی خود لذت ببرید. سعی کنید، کتاب ها و اجسام سنگین را در قفسه های پایین قرار دهید.

از اینکه در این تجربه در کنار شما بودم خیلی خوشحالم.

ممنون از همراهی شما

 

 

دیدگاه ها 2

2 replies on “ساخت کتابخانه چوبی پر قفسه برای آپارتمان”

  فرد ماشین

  دستگاه رنده سه کاره احمدیان + آموزش تصویری

  فرد ماشین

  ساخت کتابخانه چوبی پر قفسه برای آپارتمان